Profilaktyka

Higiena jamy ustnej w kilku krokach.

Zęby pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Po pierwsze są podstawowym elementem układu trawienia. To dzięki nim rozdrabniamy posiłki, które dalej trafiają do żołądka dostarczając nam odpowiednich witamin i mikroelementów. Ładne i zadbane zęby, tak jak włosy i paznokcie są naszą wizytówką. Jednak by utrzymywać zdrową kondycję uzębienia konieczna jest ich codzienna pielęgnacja. By zachować estetyczny wygląd zębów nie musimy wcale wydawać kroci na skomplikowane zabiegi dentystyczne. Wystarczą codzienne pozytywne nawyki i rutynowe kontrole stanu uzębienia, by w krótkim czasie zyskać piękny i śnieżnobiały uśmiech.

Cała filozofia codziennej ochrony uzębienia przed chorobami opiera się na 3 podstawowych elementach – szczotkowaniu zębów, płukaniu jamy ustnej i wybieraniu resztek pokarmów nicią dentystyczną. Wystarczy kilkanaście minut dziennie by na dobre pożegnać kosztowne leczenie dentystyczne. Profilaktyczne czynności związane z dokładnym czyszczeniem jamy ustnej uchronią nas przed niepożądanymi chorobami, takimi jak próchnica, zapalenie dziąseł, nadwrażliwość zębów, co w efekcie często prowadzi do powstawania ubytków zębowych.

Codzienna higiena jamy ustnej to kilka prostych kroków. Zobaczcie sami jak łatwo można zadbać o swoje zęby i osiągnąć upragniony efekt „hollywoodzkiego uśmiechu”.

Krok pierwszy – szczotkowanie zębów.

Najważniejszy jest wybór odpowiedniej dla nas szczoteczki do zębów. Produkty dentystyczne są ogólnodostępne. Wystarczy zajrzeć do drogerii lub większego supermarketu by odkryć całą gamę produktów. Wybierając idealną szczoteczkę do zębów należy kierować się zasadą – im bardziej wrażliwe dziąsła tym bardziej miękkie włosie szczoteczki. Warto też zwrócić uwagę na takie elementy jak wielkość szczoteczki, elastyczność szyjki szczotki czy rodzaj włosia. Gdy wybraliśmy już szczoteczkę, następnym krokiem jest zakup pasty do zębów. Najlepsze są miętowe pasty, które prócz bogatej zawartości fluoru, odświeżą także zapach jamy ustnej. Pastę do zębów należy odpowiednio dobrać do swoich potrzeb. Jeśli chcemy wybielić zęby, znajdźmy pastę typowo wybielającą. Jeśli potrzebujemy optymalnej ochrony, poszukajmy pasty która nie tylko poprawi wygląd zębów, ale także zwalczy próchnicę i usunie osad nazębny. Mamy już wszystkie niezbędne produkty. Czas przejść teraz do działania. Zęby szczotkujemy przynajmniej 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Wykonujemy tak zwane ruchy wymiatające, jakbyśmy chcieli wyrzucić coś na zewnątrz. Pamiętajmy także o dokładnym oczyszczeniu tylnej partii zębów, gdzie łatwo gromadzi się kamieniem nazębny. Gotowe.

Krok drugi – płukanie jamy ustnej.

Czynność płukania jamy ustnej jest bardzo łatwa, choć także wymaga precyzji. Dokładnie przepłukujemy zęby, język i podniebienie, zwracając szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne dla szczoteczki do zębów. Cała czynność powinna zająć nie więcej niż 1 minutę. Wybierajmy produkty o ładnym, miętowym zapachu i pamiętajmy, że płyny do płukania różnią się pod względem ostrości. Jedna są delikatne, a drugie pozostawiają bardzo silny efekt odświeżenia. Po płukaniu jamy ustnej przejdźmy do ostatniego etapu – oczyszczania szczelin między zębowych.

Krok trzeci – nić dentystyczna.

Pokryta bakteriobójczym fluorem nitka dentystyczna wspomaga ochronę zębów i usuwa resztki jedzenia z miejsc do których włosie szczoteczki nie dojdzie. Użycie nitki dentystycznej jest tak samo ważne, jak szczotkowanie zębów. W mocno ściśniętych przestrzeniach gromadzą się trudne do usunięcia resztki pokarmów. Żerujące na nich bakterie atakują dziąsła i zęby, doprowadzając do stanów zapalnych. Nie zapominajmy więc o użyciu nitki dentystycznej po każdym szczotkowaniu zębów.

Widzicie już jak prosta jest pielęgnacja jamy ustnej. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby zachwycić swoich bliskich nieskazitelnym uzębieniem. Zaniedbane zęby są przyczyną wielu chorób. Warto się przed nimi zabezpieczyć wprowadzając do naszej codziennej rutyny tych kilka łatwych czynności. Zdrowe zęby to nasz najcenniejszy skarb.