W jakich przypadkach wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe z mikroskopem dentysta endodonta realizuje zwykle w szczególnych przypadkach. Zwykle leczenie kanałowe wymagane jest w momencie, jeżeli miazga zęba będzie dogłębnie zainfekowana przez bakterie i próchnicę, co sprawia, że ząb psuje się dogłębnie. Przeważnie przyczyną przeprowadzanego w gabinecie stomatologicznym zabiegu endodontycznego są także martwica i zgorzele miazgi oraz zmiany okołowierzchołkowe, głębokie starcie lub obumarcie zębów. Bywa tak, że leczenie kanałowe pod mikroskopem trzeba podjąć, kiedy np. w wyniku wypadku dochodzi do odkrycia miazgi zębowej.

Istnieją również tego rodzaju przypadki leczenia endodontycznego, które nie mają źródła wśród urazów i chorób. Dla przykładu to może być nieprawidłowo przeprowadzony wcześniej zabieg, po jakim w kanale zęba zaklinowało się ukruszone narzędzie dentystyczne. Dentysta endodonta postara się pomóc również przy niedrożności kanału. Zablokowanie zazwyczaj występuje w wyniku zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, skomplikowanego przebiegu lub ze względu na jego wadliwe wypełnienie. Czasem zabieg endodontyczy potrzebny jest także po zdjęciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Leczenia endodontycznego nie należy się obawiać, niezależnie od problemu, z jakim pacjent przychodzi do stomatologa . We współczesnej stomatologii niemal każdy zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem, dlatego zabiegi zupełnie nie bolą. O wiele lepiej zgłosić się do stomatologa, aby coś poradził oraz rozpoczął potrzebne zabiegi, niż pozwolić na dalszy rozwój problemu.