Zabiegi stomatologiczne

Diagnostyka

Dentyści w naszym gabinecie stomatologicznym od ponad 15 lat zajmują się swoją pracą. Licznym doświadczeniom zawdzięczają znajomość trudnych dolegliwości jamy ustnej i dzięki temu, bazując na swojej wiedzy, znajdują przyczyny i określają wpływ dolegliwości na stan zdrowia pacjenta. Diagnostyka w głównej mierze ma na celu poprawne nazwanie problemu. Objawy, jak ból zęba lub krwawienie dziąseł nie zawsze oznaczają to samo schorzenie, dlatego aby postawić diagnozę, stomatolog bada problem, co jest kluczem do skutecznego leczenia stomatologicznego.

Żeby leczenie przebiegało zgodnie z założeniami stomatologa, dentysta musi wykonać dokładny plan leczenia, który będzie kontynuacją właściwej diagnozy. Zwykle stopień skomplikowania planu zależy od problemu pacjenta. Na szczęście niezależnie od zawiłości leczenia, dentysta zawsze pilnuje, by pacjent rozumiał, w jaki sposób uzyska pomoc. Leczenie stomatologiczne to połączenie współpracy stomatologa z pacjentem. Pacjent musi pamiętać o wizytach i nie unikać kolejnych spotkań.

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze to podstawa w pracy stomatologa. W taki sposób nazywa się leczenie chorób zębów i przyzębia oraz wypełnianie ubytków wywołanych próchnicą. Wszelkie działania dentysty gabinetach stomatologicznych zawsze przeprowadza się przy znieczuleniu, dlatego pacjenci nie mają absolutnie powodów do obaw.

Dentysta, który zajmuje się leczeniem zachowawczym, oczyszcza zęby ze zmian próchniczych, po czym odtwarza kształt i kolor zęba, aby zgryz był wciąż prawidłowy, a estetyka uśmiechu piękna. Dzięki leczeniu zachowawczemu, dentysta eliminuje ból i zatrzymuje rozwój chorób. Dlatego warto systematycznie odwiedzać gabinet dentysty.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe wykonuje stomatolog endodonta. Ze względu na to, że jest trudniejsze, wymaga precyzyjnego sprzętu, dlatego leczenie kanałowe obecnie przeprowadzane jest pod mikroskopem. Mikroskop pozwala dentyście zobaczyć ząb i dokładnie oczyścić nadpsutą miazgę. Zwykle o potrzebie leczenia kanałowego informuje dokuczliwy i trudny do pokonania ból, a kiedy badania diagnostyczne to potwierdzą, należy niezwłocznie rozpocząć leczenie.

Leczenie kanałowe często ratuje najbardziej zepsute zęby przed wyrwaniem. Lukę po usuniętym zębie należy wypełnić, by zapobiegać zmianom w jamie ustnej. To wiąże się z koniecznością wstawienia implantu lub protezy. Dlatego dentysta musi działać, kiedy pacjent skarży się na ból.

Ortodoncja

Ortodoncja pomaga tym pacjentom, którzy wstydzą się swoich krzywych zębów lub wad zgryzu. Zazwyczaj do ortodonty zgłaszają się właśnie osoby, które pragną poprawy estetyki uśmiechu. Warto jednak pamiętać, że dolegliwości tego rodzaju mogą oznaczać też problemy z wymową i ze zniekształceniem twarzy oraz z patologicznym starciem zębów. W efekcie powoduje to problemy ze zdrowiem.

Ortodonta używa do wyprostowania zębów aparatów ortodontycznych. Ze względu na dobro i komfort pacjentów, obecnie można wybrać mniej widoczne aparaty na zęby, od tych tradycyjnych metalowych. Dla przykładu, zamiast metalowych zamków, można wybrać porcelanowe, które nie rzucają się aż tak na tle zębów. Dostępne są też aparaty w formie nakładek.

Implanty

Implanty zębów przywracają pacjentom wygląd i właściwe funkcje szczęki. Doskonale odwzorowują sąsiednie zęby i dobrze wykonane są nie do odróżnienia. Są nie tylko niezwykle trwałe, ale też organizm łatwo je akceptuje.

Zaletą implantów jest to, że chronią przed zanikiem kości szczęki. Implanty mogą zastępować więcej niż jeden ząb, nawet cały komplet. Samo wszczepienie implantu, to krótki zabieg, ale samo leczenie zajmuje więcej czasu, aby implant mógł najpierw zostać zaakceptowany przez tkankę, aby można było umieścić na nim nową koronę zęba.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to nie tylko leczenie zębów, ale też leczenie w obrębie twarzowej części czaszki. Dentysta chirurg szczękowy pomaga w przypadkach deformacji lub uszkodzeń w obrębie szczęki i jamy ustnej. Zalicza się do tego stany zapalne, usuwanie zębów albo na przykład wszczepianie implantów.

Najczęściej chirurg stomatolog zajmuje się resekcją korzeni zębów, sprowadzaniem zębów do łuku czy eliminowaniem stanów zapalnych i torbieli. Sprawdza się również przy złamaniach kości, zniekształceniach twarzy oraz przy leczenie wad zgryzu.