Na czym polega leczenie kanałowe i w jakich przypadkach trzeba je przeprowadzić?

Choć endodoncja brzmi tajemniczo, to dział dentystyczny, obejmujący rozpoznawanie oraz leczenie zmian chorobowych miazgi zębowej. W większości rozpoznajemy ten termin jako leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe uznawane za jedno z najtrudniejszych zabiegów w stomatologii, wymaga doskonałego sprzętu oraz fachowego chirurga szczękowego.

Chociaż leczenie kanałowe wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, dzięki nowoczesności stomatologii nie należy się go bać. Lekarz endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, używa mikroskopu, dzięki któremu zabieg jest w pełni dokładny. Dzięki użyciu mikroskopu stomatolog endodonta może gruntownie obejrzeć nadpsutą przez bakterie miazgę zębową oraz ocenić, jak wielką część zęba należy wyleczyć. Co więcej każdy przypadek leczenia kanałowego wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu zabieg nie boli. Właściwie oczyszczony kanał zębowy nie sprawia kolejnych problemów.

W jakich przypadkach wykonuje się leczenie kanałowe?

O tym, że mniej inwazyjne leczenie zachowawcze nie zadziała, może informować uporczywy ból zęba, zmieniona barwa, przesadna wrażliwość lub opuchlizna lub stan zapalny. W sytuacji pojawienia się pierwszych oznak, należy natychmiast zgłosić się do stomatologa, aby mógł zadecydować, który sposób leczenia będzie bardziej dopasowany. Z reguły zdarza się tak, że leczenie kanałowe to jedyny ratunek dla mocno zepsutego zęba. Najczęściej leczenie kanałowe niezbędne jest w sytuacji, jeśli miazga zęba będzie mocno zepsuta przez próchnicę, co sprawia, że ząb psuje się dogłębnie.

Leczenia endodontycznego wymagają dość trudne przypadki. Są to nie tylko infekcje miazgi zęba, ale także martwica czy zgorzele. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg kanałowy kierowani są także pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Są także przypadki leczenia endodontycznego, jakie nie wynikają z urazów i chorób. Na przykład to może być źle wykonany wcześniej zabieg, przez co w kanale zębowym zostało ukruszone narzędzie dentystyczne. Dentysta endodonta musi zadziałać także w przypadku niedrożności kanału. Zablokowanie zwykle pojawia się na skutek zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, nienaturalnego przebiegu lub z uwagi na jego wadliwe wypełnienie. Bywa tak, że leczenie kanałowe potrzebne jest również po wyjęciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Zdarza się, że interwencja lekarza endodonty potrzebna jest również przed założeniem protezy. Nim jednak dentysta endodonta rozpocznie swoje działania, przeprowadza odpowiednią ilość badań diagnostycznych, które stwierdzą, w jaki sposób można uratować ząb.

Czy leczenie kanałowe jest lepsze niż ekstrakcja zęba?

W wypadku, gdy choroba jest zaawansowana, powinno się zastanowić się nad zastosowaniem leczenia kanałowego. W przeciwnym razie jedynym rozwiązaniem będzie całkowite usunięcie zęba. Pustkę po usuniętym zębie należy niezwłocznie uzupełnić, by nie narażać się na powstawanie nowych problemów jamy ustnej. To z kolei pociąga za sobą nowe wydatki – przez potrzebę wykonania protezy lub wszczepienia implantu.

Pierwsze objawy, które wskazują na to, że dzieje się coś nieprzyjemnego to przeważnie ćmienie, ból oraz obrzęk zęba. Niekiedy pojawia się także nadmierna wrażliwość na ciepło i zimno, a także ból towarzyszący pochłanianiu jedzenia oraz napojów. Ponadto można też dostrzec zmianę koloru zęba. W takiej sytuacji należy jak najszybciej spotkać się ze stomatologiem. Pojawienie się objawów nie za każdym razem świadczy o tym, że niezbędne jest leczenie kanałowe, ale wizyta jest niezbędna do postawienia diagnozy.

Wyrwanie zęba oznacza pojawienie się nieestetycznej luki, jaką należy uzupełnić nie tylko z uwagi na estetykę uzębienia. Luka powoduje postępujący zanik kości, a nawet prowadzi do ruszania się obocznych zębów, którym brak potrzebnego podparcia. Ponadto uzupełnienie braku zęba wiąże się z dodatkowym kosztem jakim jest wykonanie uzupełnienia protetycznego. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na implant stomatologiczny czy np. most , oznacza to następne wizyty w klinice stomatologicznej oraz dalsze leczenie.

Gdy ekstrakcja zęba okaże się jedynym rozwiązaniem problemu, należy rozważyć zabieg wstawienia implantu zęba. Implanty są wytrzymałe, a nałożone na nich korony czy mosty protetyczne wiernie przypominają naturalne zęby. Właściwie, jeżeli pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, implanty są w świetnym stanie do końca życia oraz są jednymi z najtrwalszych technik wypełnienia pustki po utraconym zębie.

Jeżeli istnieje szansa naprawienia zęba pacjenta, warto wybrać na leczenie kanałowe pod mikroskopem. W przypadku leczenia kanałowego ząb w większości pozostaje naturalny. Rolą stomatologa jest tylko odnowa korony zębowej. W przypadku usuwania zębów uzupełnienie luki jest niezbędne z uwagi na zdrowie całej jamy ustnej.