Co robić, by zapobiegać osłabieniu szkliwa zębów i dziąseł?

Szkliwo zębów uznawane za podstawową ochronę zębów, z tego względu powinno się o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o całą jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz problemy z dziąsłami, na przykład osunięcie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować wystąpieniem dolegliwości i chorób zębów. Żeby nie dopuścić do zepsucia szkliwa zębów warto stosować się paru zasad. W razie pytań należy skonsultować się z dentystą.

W głównej mierze najpierw warto skupić się na swojej diecie. Bakterie i kwasy pochodzące z przyjmowania jedzenia mogą ujemnie wpływać i wywoływać psucie się szkliwa. Powinno się przede wszystkim wystrzegać się słodyczy i gazowanych napojów. Dentyści kładą też sporo uwagi na stosowanie wapnia i fluoru. Wapń jest dobry dla człowieka, natomiast fluor umacnia zęby, ale momencie stosowania zbyt wysokich dawek tych składników może wywołać problemy. Niekorzystny wpływ na zdrowie szkliwa ma także ścieranie. Dlatego też nie należy używać zbyt długo wybielających past do zębów (z niezwykle dużym współczynnikiem RDA).

Wyjątkową ostrożnością trzeba wykazać się także pod względem oczyszczania zębów z osadów. Zaniechanie higienizacji i zbieranie się nazębnego kamienia, osłabia szkliwo i wywołuje choroby dziąseł i zębów. Powinno się także stosować dobrą metodę szczotkowania, dlatego że zbyt mocne albo nieodpowiednie czyszczenie może osuwać dziąsła i ścierać szkliwo. Technikę poprawnego szczotkowania i nitkowania zębów można poznać w gabinecie dentystycznym.