Prześwietlenie RTG w stomatologii

Radiologia w gabinecie stomatologicznym służy celnej diagnostyce . Dentyści zlecają badania rentgenowskie, żeby mogli uzyskać szczegółowe informacje dotyczące położenia i zdrowia zębów w jamie ustnej. Zwykle dzięki temu następuje uwidocznienie problemów, niedostępnych dla oka, w czasie podstawowego badania kontrolnego.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to rentgen zębów. Zwykle te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Plusem tego zdjęcia jest to, że drobiazgowo ukazuje pojedyncze zęby, a to ułatwia stomatologowi diagnozę. Natomiast zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne uwidacznia pełen komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne pokazuje położenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, co odtwarza obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań radiologicznych w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u dentysty przydatne są dla różnych specjalizacji w dentystyce. Zazwyczaj, fachowego wykorzystania RTG, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów przynosi efekty rozpoznawaniu chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG uznaje się też jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają uprzedniego określenia ułożenia zębów. Dzięki temu ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk stwierdza, jak rozległą dziurę wynikającą z utraty zęba albo zębów, trzeba wypełnić.

Jeśli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi albo doznał urazu szczęki lub zębów, dentysta też wysyła go na podjęcie radiologicznych badań. RTG zębów unaocznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże narzędzie, jeżeli utkwiło ono w kanale zęba, a także jest niezbędnym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Zazwyczaj dentysta zleca powtórzenie zdjęć RTG po ukończeniu leczenia, aby stwierdzić jego rezultat.

Na czym polega rentgen zębów w gabinecie dentystycznym?

Obecnie często w gabinetach stomatologicznych realizuje się zdjęcia RTG na miejscu od razu w trakcie wizyty. To spore ułatwienie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na dodatkową wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Plusem jest to, że wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie sprawia bólu i nie oczekuje od pacjenta specjalnych przygotowań. Można tak jak zazwyczaj zjeść śniadanie, pić i przyjąć swoje leki.

Konkretnym wymaganiem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest zdjęcie wszystkich przedmiotów z metalu z obszaru szyi i twarzy. Dlatego na rentgen u stomatologa wygodniej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a tuż przed zabiegiem trzeba ściągnąć okulary, protezy oraz słuchowy aparat.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u dentysty trwa raptem kilka sekund, tym bardziej, że obecnie przy rozwoju technologicznej, najczęściej jest to już RTG cyfrowe. Warto wspomnieć, że dentysta, wykonujący rentgen omawia z pacjentem szczegóły oraz informuje go o poszczególnych etapach badania.

Zdjęcia RTG wywołują strach, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, natomiast nie trzeba się martwić, dlatego że w trakcie robienia prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm pochłania znikomą dawkę, a do tego każdy pacjent zakłada specjalny ochronny fartuch. Nie powinno się jednak zapisywać się na rentgen zbyt często, co najwyżej co pół roku, dlatego należy przypomnieć sobie, kiedy miało się je ostatnim razem. Prześwietleń RTG powinny unikać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają być przeprowadzone dla stomatologa czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety cyfrowego RTG w stomatologii.

Ze względu na to, że rentgen zębów można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, warto znaleźć plusy takiego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika RTG miała klisza, która z reguły zajmowała dużo miejsca i mogła bez trudu ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie ma takich problemów, dlatego że pliki można bezpiecznie zapisać w komputerze. To potrzebna zaleta, dlatego że pozwala ona na przekazywanie prześwietlenia radiologicznego w dowolne miejsce, bez przymusu dźwigania pełnej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może spojrzeć na nie i swobodnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest o wiele wytrzymalsze, bo trudno je zniszczyć.

Warto zauważyć, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, które powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.