Chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują zawiłe przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą jedynie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy na skutek nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych problemów, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Zmiana twarzoczaszki może również nastąpić w skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, jednak nie przebijają się przez błonę śluzową lub kształcą się w środku kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też przemieszczać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel wyrośnie niedostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości twarzy

Do złamań może dojść na skutek wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W cięższych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W obszarze złamania zazwyczaj umieszczane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do dopasowanego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jednokorzennych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Zwalcza się przeważnie powody dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zmieniony część korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po zlikwidowaniu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed powstaniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Zwykle odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie rozwoju miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty

Braki w zębach są wynikiem różnych przyczyn. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość wypełnienia braków bębowych, wszczepiając implanty zębów. Taki zabieg ma wiele zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, porównywalne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, po to by naprawić estetykę rzuchwy. Odbywają się także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu usunięcie wszelkiego rodzaju zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale także lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.