Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w leczeniu zębów?

To, czy można leczyć zęby w czasie leczenia aparatem na zęby, przede wszystkim interesuje pacjentów, jacy noszą aparat stały. Nie można zdejmować go samodzielnie, ze względu na to w obecności jakichkolwiek problemów niezbędna jest wizyta u lekarza ortodonty. Na starcie leczenia ortodontycznego każdy pacjent musi zatroszczyć się o to, by jego zęby zostały w pełni wyleczone. W ten sposób zmniejsza się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych podczas leczenia aparatem na zęby. Na dobrą sprawę nie ma zakazów naprawy zębów, jeżeli pacjent nosi aparat stały na zęby.

Korzystanie z aparatu wiąże się z podwyższoną koniecznością dbania o zęby. Ze względu na przyklejone na powierzchni zębów oraz inne elementy budowy aparatu , usuwanie osadów i resztek jedzenia jest nieco trudniejsze. Ze względu na to pacjenci leczący się ortodontycznie muszą uważniej czyścić zęby, szczególnie w pobliżu aparatu . Nieprzestrzeganie higieny w tym okresie, może spowodować, że na wcześniej zdrowych zębach znajdą się zmiany próchnicowe. W tej sytuacji trzeba zapisać się na wizytę u dentysty. Zignorowanie zmian ze względu na aparat ortodontyczny może wywołać nieprzyjemne skutki. Próchnica bez trudu przenosi się na inne zęby, dlatego bezpieczniej usunąć problem.

Leczenie w ciągu noszenia aparatu jest możliwe. Jeżeli aparat utrudnia dojście do podniszczonego zęba, można go zdjąć na czas leczenia. Ten zabieg nie przeszkodzi w skuteczności leczenia ortodontycznego.