Implanty stomatologiczne tytanowe czy cyrkonowe

Implantologia jest aktualnie nowatorską dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i naprawie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany indywidualnie, zazwyczaj z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony uprzednio naturalny korzeń. Implant stomatologiczny umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba przyczepiana jest na dobre i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty zębów mogą zastępować zęby pojedynczo, a także całe łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy wysokim standardzie jakości. Chirurg stomatolog dobiera najwłaściwsze z dostępnych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY ?

Wszelkie braki zębowe zaleca się do natychmiastowego odbudowania. Na skutek utraty zęba występuje ryzyko powstania problemów ze zdrowiem. Sąsiadujące zęby mogą pochylać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Dodatkowo powiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, z powodu czego później może dojść do utraty zdrowych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty stosuje się w przypadku braku pojedynczych zębów lub z uwagi na estetykę. Braki powodują deformację twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się żuchwa, cienkie usta oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębowe zastępują protezy, które są często niewygodne i zawadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest konsultacja u chirurga stomatologa, w trakcie której dokonuje się pełną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie potrzebne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Istotne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po odbyciu wszystkich badań i konsultacji chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam proces zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, proces jest bezbolesny. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Typ implantów zawsze wybiera lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najczęściej wykorzystywane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długi okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów jest ich estetyka. Chociaż implant nie powinien być odkryty, zdarza się, że dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia srebrnoszarego koloru implantu.

Zastępnikiem dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi. Uznawane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i są bardziej odporne na ścieranie oraz wpływ czynników zewnętrznych – na przykład korozję, a także wahania temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Implanty są głównie wytrzymałym i silnym wypełnieniem ubytków zębów. Prezentują się i sprawują się jak naturalne zęby, zapewniają absolutny komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w wypadku luźnych protez. Nie ma potrzeby piłowania , sąsiednich zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Oprócz tego zabezpieczają przed zanikaniem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie jedzenia bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed umieczczeniem implantu konieczne jest wykonanie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan pozostałych zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyswaja implanty, jednak jest sporo przeciwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość zastosowania implantów odbierają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Również dolegliwości jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i ze względu na to, możliwe jest ryzyko odrzucenia. Dobrze przeprowadzony zabieg minimalizuje to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tknanek i zasinienie. Może pojawić się również ból, na który przepisuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa na konsultację.

CENNIK IMPLANTÓW

Wstawienie implantów to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Wahają się między 1 800 do nawet 5 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztu trzeba także wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej oraz korony protetycznej. Ceny koron też są różne i zależne od ich typu. Im trwalsze i bardziej estetyczne tym cena jest wyższa. Może to być koszt rzędu od 700 do 1 400 złotych.

Po przeliczeniu cena pełnego zabiegu sięga od 4 do 8 złotych.

Więcej dowiecie się na stronie Implanty Toruń