Jak fluor wzmacnia zęby

Zachowanie zdrowia zębów zależy od regularnych wizyt w klinice stomatologicznej, naprawy wszelkich ubytków, leczenia dentystycznego oraz od właściwej profilaktyki jamy ustnej. Zdrowe i zadbane zęby można także wspierać oraz dodatkowo chronić przed rozwojem chorób oraz pomnażaniem się bakterii. Jedną z metod znanych w stomatologii, jest fluoryzacja zębów, a jej głównym celem jest ochrona przed nadwrażliwością i próchnicą.

Fluoryzacja zębów wykonywana jest przez stomatologa albo dyplomowane higienistki dentystyczne i polega na nakładaniu bezpośrednio na zęby specjalistycznego specyfiku – pianki lub żelu – z dużym nasyceniem fluoru w składzie. Zabieg ten nie wywołuje żadnego dyskomfortu, a jedynie wzmacnia szkliwo oraz zwiększa jego odporność na bakterie i kwasy pochodzące ze spożywania napojów i pokarmów. Co więcej korzystnie wpływa na remineralizację (odbudowę) szkliwa, w miejscach z minimalnymi ubytkami. Fluoryzacja wspomaga także wytwarzanie bariery ochronnej, dzięki której powstawanie kamienia nazębnego będzie utrudnione.

Warto pamiętać, że przyswajanie fluoru w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na organizm, z tego powodu zabieg fluoryzacji powinien być przeprowadzany w oszacowanej przez wprawionego stomatologa częstotliwości oraz wykonywany wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Pojedynczy zabieg ma w składzie bezpieczną ilość fluoru, dlatego jeśli przyjmowanie zabiegów przebiega w zgodzie z zaleceniami stomatologa nie ma powodów do obaw. Między fachowymi zabiegami fluoryzacji zębów, na co dzień można korzystać z past albo płukanek z małym stężeniem fluoru.