Leczenie ortodontyczne często wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Korzystanie z aparatu na zęby, choć daje niezwykłe efekty, nie jest ostatecznym mechanizmem, eliminowania wad zgryzu oraz prostowania uśmiechu. Dla pełnego efektu, często po zakończeniu leczenia aparatem na zęby, zakłada się tak zwany aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego głównym przeznaczeniem jest zachowanie wyników wypracowanych przez uprzednio założony aparat na zęby. Bywa tak, że część zębów może przenosić się z powrotem na wcześniejsze nieodpowiednie położenia, dlatego, aby przeciwdziałać temu procesowi, najlepiej wykorzystać aparat retencyjny.
O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, decyduje ortodonta. Najczęściej jest to połowa czasu, jaki poświęciliśmy na leczenie aparatem na zęby, ale bywa również tak, że aparat retencyjny musi być stosowany dłużej – nawet dożywotnio. Na ponowne przesuwanie się zębów może mieć wpływ wiele elementów np. wiek oraz wynikające z tego wyrastanie nowych zębów u młodszych pacjentów.
Noszenie retainera daje pewność, że rezultat leczenia ortodontycznego będzie stabilny, a wyprostowane zęby, pozostają na dobrych miejscach. Pacjenci, którzy korzystają z aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, powinni nie zapominać o szczególnej oraz dokładnej pielęgnacji jamy ustnej. Równie ważna jest systematyczna opieka oraz konsultacja lekarza ortodonty.