W jaki sposób przygotować się do usunięcia zęba?

Wyrywanie zęba przeważnie zaleca się w najtrudniejszych sytuacjach, kiedy uratowanie zepsutego zęba jest niewykonalne. Chirurg stomatolog usuwa też zęby np. w ciągu leczenia implantologicznego lub ortodontycznego, jeśli rozmieszczenie zębów wymaga powiększenia powierzchni w jamie ustnej. Nowoczesne używane znieczulenia w gabinetach dentystycznych powodują, że wyrwanie zęba nie boli, jednak lepiej wiedzieć, że po wyjściu od dentysty mogą wystąpić nieco nieprzyjemne dolegliwości. Z tego powodu najlepiej przygotować się do usunięcia zęba.

Chociaż zabieg wyrwania zęba nie jest trudny, dentysta za każdym razem zaleca ostrożność. Po wyrwaniu zęba często dolega słabe samopoczucie, z tego powodu lepiej wybrać właściwy dzień wizyty i w razie konieczności zwrócić się o pomoc bliskiej osoby. Kilka dni przed i po zabiegu najlepiej nie używać papierosów i nie spożywać alkoholu. Po wyrwaniu zęba nie powinno się jeść ani pić przynajmniej przez dwie lub trzy godziny, z uwagi na to  powinno się spożyć wartościowy posiłek przed wizytą na fotelu u dentysty. Trafionym pomysłem jest też zakup polecanych przez dentystę płukanek, leków i antybiotyków. To one pomogą w procesie zasklepienia się rany i powrotu do sił, dlatego warto mieć je przygotowane. Na wizytę na fotelu u dentysty powinno się przyjść porządnie umytymi zębami.

Dzięki porządnemu przygotowaniu zabieg usunięcia zęba przebiegnie sprawnie i szybko. Pacjent będzie mógł poczuć się spokojnie. Dentysta dopilnuje, by wyrwanie zęba było w pełni bezpieczne.