W jakich przypadkach przeprowadza się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe z mikroskopem dentysta endodonta realizuje z reguły w najcięższych sytuacjach. Przeważnie leczenie kanałowe niezbędne jest w momencie, jeśli miazga zęba została dogłębnie zepsuta przez próchnicę, a więc ząb niszczy się od wewnątrz. Często przyczyną przeprowadzanego w gabinecie dentystycznym zabiegu endodontycznego są też martwica i zgorzele miazgi oraz zmiany okołowierzchołkowe, obumarcie lub głębokie starcie zębów. Zdarza się, że zabieg endodontyczny pod mikroskopem należy przeprowadzić, jeśli np. po wystąpieniu wypadku dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba.

Istnieją też tego typu przypadki leczenia endodontycznego, jakie nie wynikają z chorób czy urazów. Na przykład to może być niepoprawnie wykonany uprzednio zabieg, przez co w kanale zęba zaklinowało się ukruszone narzędzie dentystyczne. Lekarz endodonta postara się zadziałać również w przypadku zablokowanego kanału. Zablokowanie najczęściej występuje w wyniku zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, skomplikowanego przebiegu lub z uwagi na jego wadliwe wypełnienie. Bywa tak, że zabieg endodontyczy potrzebny jest także po wyjęciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Leczenia endodontycznego nie powinno się bać, niezależnie od problemu, z jakim pacjent zgłasza się do stomatologa . W nowoczesnej stomatologii właściwie każdy zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem, dlatego zabiegi są bezbolesne. Znacznie lepiej zgłosić się do stomatologa, żeby coś poradził oraz przeprowadził leczenie, niż pozwolić na pogłębianie się problemu.