aparat ortodontyczny dla dziecka

Aby zęby stałe były zdrowe oraz proste, warto obserwować dziecko praktycznie od samego początku rozwoju zębów. Zwykle wady powstają już w przypadku zębów mlecznych, a ignorowanie zmian, może przełożyć się na zdrowie zębów stałych. Dlatego na pierwsze wizyty w gabinecie dentystycznym należy zapisać dziecko jak najszybciej – już około 5 roku życia. Ortodonta zbada wtedy kondycję zębów malucha, a w razie potrzeby rozpocznie leczenie.

Aparatem na zęby przeznaczonym oraz zwykle zalecanym dla dzieci w w wieku od 4 do 12 lat jest aparat na zęby ruchomy. Jest on zbudowany z drucianych pętli oraz akrylowej płytki, które w indywidualny sposób są dopasowywane do każdego pacjenta. Zazwyczaj stosuje się je do momentu, kiedy w jamie ustnej dziecka wyrosną wszystkie zęby stałe. Co ważne, leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem takiego aparatu na zęby daje stosunkowo prędkie oraz pewne efekty.

Wielką zaletą ruchomego aparatu na zęby jest to, że w przypadku potrzeby można go bez trudu zdjąć. Sprawdza się to na przykład w ciągu spożywania pokarmów czy w celu dokładnej pielęgnacji jamy ustnej. Zwykle dentyści zalecają noszenie ruchomego aparatu na zęby na co najmniej kilkanaście godzin dziennie. Tylko tak jego działanie będzie efektywne oraz da chciane wyniki. Całkowity proces leczenia ortodontycznego odbywa się pod opieką ortodonty, w ciągu wizyt kontrolnych.