Czy trzeba zdejmować przed snem ruchomą protezę zębów?

Nieważne, jak starannie ruchoma proteza zębowa została dobrana do pacjenta, jest kilka powodów, które przekonują, że z protezami zębowymi nie powinno się kłaść się do łóżka na całą noc. Jedną z najważniejszych przyczyn, według jakich trzeba zdejmować protezę na noc, jest to, że gromadzą się na niej bakterie. Opinie dentystów są równoznaczne. By proteza służyła dobrze, należy ją regularnie oczyszczać oraz dbać. Mycie jamy ustnej i skrupulatne mycie protezy ma znaczący wpływ na hamowanie rozmnażania bakterii oraz zachowywanie zdrowia.

Co więcej, korzystając z protezy ruchomej, jesteśmy narażeni na obcieranie dziąseł. Podrażnienia i obtarcia mogą wzbudzać nawet stany zapalne dziąseł, z tego względu warto wyznaczyć czas na odprężenie błonom śluzowym w ciągu nocy. Dodatkowym istotnym powodem świadczącym o tym, że trzeba wyjmować protezę do spania jest ryzyko zadławienia. W czasie snu, nie jesteśmy zupełnie świadomi naszych ruchów, co może skutkować uszkodzeniem albo nawet połamaniem protezy oraz zadławieniem.

W sytuacji, kiedy nie wie się jak należy postępować z protezą, warto przedyskutować swoje obawy z dentystą. Trzeba pamiętać, że właściwa pielęgnacja protezy pomaga utrzymać ją w dobrym stanie na długo. Protezy zębowe z reguły służą 5-7 lat. Później wyrabiają się i należy zastąpić je nowymi, aby mieć pewność, że są właściwie dopasowane.