Całkowity brak zębów – implanty czy proteza zębowa?

Całkowity brak zębów, czyli bezzębie to przypadek szczególny, z którym należy udać się do stomatologa. Całkowity brak zębów sprawia nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale również ujemnie wpływa na zdrowie dziąseł. Zalecane w tym przypadku leczenie protetyczne zwraca funkcje jamy ustnej i umiejętność prawidłowej artykulacji głosek (eliminuje seplenienie). Jaką metodą zatem odbudować z powrotem estetykę uśmiechu oraz zdrowie?

W dziale protetyki stomatolodzy mają dostępnych parę sposobów, ale obecnie zwykle wybieranymi metodami są aplikacja implantów albo zastosowanie protezy całkowitej. Choć te metody dobrze eliminują bezzębie, posiadają swoje wady i zalety. Bywa tak, że używanie protezy może okazać się niemożliwe przez np. nieodpowiednie warunki budowy szczęki. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Co parę lat powinno się kupić nową protezę, ponieważ z czasem wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak na początku.

Wszczepienie implantów z kolei zabiera sporo czasu, choć efekt jest długotrwały, bo za pomocą właściwej pielęgnacji, może utrzymać się nawet do końca życia. Odbudowa funkcjonalności jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie dłuższe ze względu na konieczność osadzenia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Decydując pomiędzy implantami, a protezą całkowitą warto wziąć pod uwagę własną wygodę.