Stomatologia estetyczna

Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej opiera się na osiągniętej przez lata wiedzy i umiejętności stomatologów i na rozbudowy technologii i technik stosowanych w leczeniu zębów. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej odbudowują piękno uśmiechu, a wiele z nich, osiągalna jest niemal od ręki w trakcie kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice dentystycznej. Współcześnie pacjenci mogą skorzystać z wielu technologii, które zmniejszają przebarwienia i poprawiają kształt zębów, a nawet wypełniają braki. Za sprawą tego każdy pacjent, który przyjdzie do dentysty, wychodzi z gabinetu zadowolony z pięknego uśmiechu nawet w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są najbardziej znane i na czym polegają?

Digital Smile Design (DSD)

Wielu pacjentów martwi się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po pełnym leczeniu zębów. Jeszcze kilka lat temu na ostateczny rezultat należało czekać aż do końca leczenia i całkowitego wygojenia tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Współcześnie powstała możliwość sprawdzenia efektu działań stomatologa jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Metodą tą jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Na czym to polega? Digital Smile Design to współczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pobieranych od pacjenta – to znaczy odpowiednich zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć rentgenowskich – stomatolog przy zastosowaniu specjalnego programu wprowadza wszystkie poprawki. W tym celu używa tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów i oddziaływanie zmian na cały wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Ponadto Digital Smile Design można zastosować mając już przygotowany plan leczenia dentystycznego, więc pacjent obejrzy poszczególne kroki zmian albo skorzystać z programu w formie przygotowania planu. Dzięki cyfrowemu projektowaniu uśmiechu pacjent może przekazać dentyście jakiego efektu oczekuje, a wtedy stomatolog wskaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej będą potrzebne do stworzenia wybranego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że należy zastąpić braki zębów nie tylko z uwagi na estetykę, ale też zdrowie zębów, już wiemy. Wielu pacjentów w tym celu wybiera zastosowanie implantu zębowego. Niestety do tej pory, chociaż implanty są najtrwalszym i zdaniem stomatologów najlepszym wśród protez, cały zabieg ciągnął się przez kilka miesięcy, ponieważ wszczepienie implantów zębowych wiąże się długim czasem zrastania kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły maksymalne skrócenie tego czasu. Współcześnie możliwy jest zabieg wszczepienia implantów w zaledwie jeden dzień.

Chociaż i w tym wypadku implant będzie musiał połączyć się z tkanką kostną, na co będzie trzeba poświęcić czasu, dzięki nowoczesnej technologii stomatologii estetycznej pacjent opuszcza klinikę dentystyczną ze wspaniałym uśmiechem zaledwie w jeden dzień. Dentyści opracowali w tym celu nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, jaką można zaaplikować od razu na wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Daje to dwie korzyści. Pacjent wychodzi z kliniki stomatologicznej z nowym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza chroni implant ułatwiając jego łączenie z kością. Kiedy już implant dentystyczny całkowicie zespoi się z kością, pacjent wraca na dodatkową wizytę, kiedy stomatolog zamienia tymczasowe uzupełnienie na uzupełnienie stałe.

Profesjonale wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond w klinice stomatologicznej

Wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi metodami wybielania zębów, użycie stworzonej do tego lampy gwarantuje o wiele widoczniejsze efekty przy zaledwie pojedynczej wizycie. Wybielanie lampą usuwa z zębów wszystkie przebarwienia powstałe w wyniku diety, ponieważ nawet w pełni zdrowe zęby mogą mieć, brzydki żółty kolor. Zaletą lampy Beyond jest technika naświetlania, jaka eliminuje większość przebarwień, a do tego eliminuje do 96% bakterii. Inną zaletą tego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest także korzystny wpływ na utwardzenie kompozytów dentystycznych oraz zminimalizowanie stanów zapalnych.

Co więcej sam zabieg wybielania zębów lampą w gabinecie stomatologicznym jest niezwykle wygodny i nie zajmuje wiele czasu. Szczególnie istotnym elementem jest mobilność lampy, dzięki czemu da się dotrzeć do całej jamy ustnej. Warto dodać, że stomatolog może swobodnie regulować siłę światła i tym samym dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu można polepszyć również za pomocą koron protetycznych i licówek dentystycznych. Korony protetyczne służą wymianie zębów np. po leczeniu kanałowym lub do wstawienia jej na implancie. Zakłada się je głównie z uwagi na to, że rewelacyjnie imitują naturalne zęby. Przygotowuje się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są niezwykle estetyczne.

Z kolei licówki dentystyczne to niewielkie nakładki, jakie zakłada się bezpośrednio na powierzchnię zębów. Licówkami można ukryć niemożliwe do wybielenia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, które nie reagują na wybielanie. Licówki wykorzystuje się również jako metodę korekty minimalnych wad kształtu zębów. Decydując się na licówki możemy zakryć np. diastemę (przerwę między zębami) lub nadłamany fragment zęba.

edclinic.pl/zabiegi-stomatologiczne-torun-cennik/