Co radzi dentysta po zabiegu implantacji zębów

Co trzeba robić po implantacji zębów?  Zabieg implantacji jest dość wymagający w stosunku do pacjenta. Odnowa tkanek oraz przyjęcia przez organizm implantu wymaga czasu, co oznacza, że osoba decydująca się na takie leczenie musi szczególnie uważać. Zwykle po zabiegu ukazuje się obrzęk dziąseł, co należy zmniejszać okładami z lodu. Dobrze sprawdzają się w tym specjalne żelowe woreczki dostępne w aptece do schładzania w lodówce.

Na początku należy również przygotowywać bardzo ciepłych pokarmów oraz przejść na dietę półpłynną. Nie powinno się używać strefy jamy ustnej, w której wszczepiono implant, aby dziąsło mogło leczyć się w spokoju. Dentyści odradzają również dotykanie językiem albo operowanego miejsca, aby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Należy również odstawić papierosy i alkohol, dlatego że rozciągają czas gojenia się tkanek. Ponadto co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie wolno podejmować wysiłku fizycznego.

Bardzo ważne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń stomatologa. Przede wszystkim co do pobierania środków przeciwbólowych i antybiotyków. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez zatwierdzenia lekarza może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto również płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Posiadają one działanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne. Natomiast w czasie szorowania zębów, należy unikać miejsca zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Niezbędne jest również pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, jeśli tylko zauważy się niepokojące objawy.