Proteza od dentysty – wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u stomatologa bywa skomplikowane, przede wszystkim wtedy, gdy stan zębów wymaga specjalistycznego leczenia kanałowego. Z reguły leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w których zęby są mocno zepsute (np. przez próchnicę), jednak wciąż można je wyleczyć bez potrzeby usuwania. W takich sytuacjach po ukończeniu leczenia przydatne jest wypełnienie powstałych ubytków – tzw. rekonstrukcja zęba.

Stałym wypełnieniem protetycznym wykorzystywanym w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Z reguły aplikuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy i porządnie zaczepiony w zębodole, jednak koronę zęba musimy wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma kształt sztyftu albo śruby, którą przytwierdza się do korzenia, a z kolei protetyk zakłada na stałe tam koronę protetyczną.

Taka techniką ząb zostaje zupełnie odnowiony i może dość wiernie imitować ząb naturalny. W zależności od surowca, z którego zostanie sporządzony wkład i korona protetyczna. Materiałami, jakie zwykle są stosowane w takim celu są włókno szklane, cyrkon lub metal. Obecnie odchodzi się już od metalu ze względu na mniejszą estetykę i ewentualność rdzewienia. Włókno szklane jest całkiem elastyczne i trwałe, dlatego w przypadku konieczności, można je wyciągnąć, bez usuwania korzenia. Cyrkon natomiast jest najwytrzymalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, jednak jego cena jest nieco wyższa.