Co to jest kiretaż u dentysty

Kiretaż to w stomatologii zabieg z zakresu leczenia przyzębia. Jego podstawowym celem jest wyczyszczenie kamienia nazębnego zalegającego w kieszeni dziąsłowej. Zbierający się w przestrzeni dziąseł osad, może wywoływać stany zapalne oraz przyczynia się do rozwoju przykrych chorób. Jeśli kamień nazębny zbiera się w kieszonkach dziąsłowych, podstawowe zabiegi oczyszczające, np. skaling czy piaskowanie, mogą okazać się niewystarczające.

Kiretaż może być zamknięty lub otwarty a zależy to od głębokości, jakie mają kieszonki dziąsłowe. Jeżeli są głębokie, niezbędny będzie kiretaż otwarty. Rozbieżność polega na tym, że przy kiretażu otwartym trzeba naciąć dziąsło i ta metodą odsłonić korzeń. W zamkniętym kiretażu, nie ma takiej potrzeby. Taki zabieg dentystyczny przeprowadza się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu często pojawiają się nieprzyjemne niedogodności. Może to być obrzęk, zasinienie lub np. krew w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości należy przyjmować zalecone przez stomatologa antybiotyki i leki przeciwbólowe. Trzeba też przenieść się na lekką dietę półpłynną, dzięki temu pacjent ogranicza żucie i nie podrażnia leczonego obszaru. W trakcie gojenia się dziąseł przyda się też ostrożne mycie jamy ustnej. Normalne szczotkowanie, nitkowanie lub irygacja mogą zadziałać drażniąco.

Chociaż gojenie po kiretażu wymaga czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie stanów zapalnych i chorób spowodowanych obecnością osadu w pobliżu dziąseł.