Na co warto zwrócić uwagę, kupując pastę do zębów?

Pasta do zębów, czyli jeden z fundamentalnych elementów higieny zębów, musi mieć dobre działanie. Wśród niezliczonych past dostępnych na rynku znajdują się między innymi pasty dla dzieci, wybielające czy łagodzące do wrażliwych zębów. Wybierając pastę do zębów należy sprawdzić elementy zawarte w jej składzie.

Głównymi wskaźnikami są zawartość fluoru i współczynnik ścieralności RDA. Fluor chroni zęby przed powstawaniem próchnicy, wspiera szkliwo i przeciwdziała rozwojowi bakterii. Według przepisów w pastach do zębów może znaleźć się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość tym lepsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności wskazuje na ilość substancji ściernych oraz polerujących powierzchnie zębów, które ma w składzie dana pasta. Dla oka są niewidzialne, jednak w czasie szczotkowania ścierają nazębny osad. W pastach do wrażliwych zębów jest niewielka ilość substancji ściernych. Im większa ich ilość znajduje się w paście  tym większe ryzyko starcia szkliwa. Ze względu na to past do zębów z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie powinno się stosować za długo.

Warto zauważyć także na substancje pieniące, które mają antybakteryjne działanie i substancje odpowiadające za barwę i smak pasty. Część z nich może być pochodzenia chemicznego, a część naturalnego. Warto zapytać swojego dentystę, jaką pastę najbardziej poleca, szczególnie, że wie, z jakimi problemami mierzy się jego pacjent.