Czemu krwawią mi dziąsła?

Przyczyn bólu dziąseł może być bardzo dużo, ale nie wolno ich ignorować. Pacjenci zazwyczaj zapisują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym dopiero w chwili trudnego do zniesienia bólu zębów. Do stomatologa należy zapisać się też, gdy bolą dziąsła.

Ból dziąsła z reguły pojawia się obok zaczerwienienia, obrzęku, a czasem nawet krwawienia. Przeważnie nie zwracamy większej uwagi na te znaki, myśląc, że to   podrażnienie szczoteczką , niestety takie przypadki mogą sygnalizować początek poważniejszego problemu. Kryjący się za tym stan zapalny, może prowadzić do zmian kieszonek dziąsłowych, zapaleń przyzębia czy recesji dziąseł. To też bezpośrednio powoduje powstawanie paradontozy, jednej z przyczyn utraty zębów.

Z reguły stany zapalne rozwijają się w wyniku podrażnień, ze względu na niewłaściwe lub niedokładne mycie zębów lub używanie nici stomatologicznych. Gromadząca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, jakie mogą być odpowiedzialne za stan zapalny. Często ból pojawia się również na skutek urazu (np. uderzenia), stosowania źle dobranych protez, a także u kobiet w ciąży.

Łatwym sposobem na usunięcie bólu są łagodzące płukanki czy żele powszechnie dostępne w aptekach. Co prawda w wielu przypadkach zaledwie maskują ból i nie leczą problemu. Jeżeli stan zapalny nie ustępuje długo czas, należy jak najszybciej zobaczyć się ze stomatologiem. Wizyta w klinice dentystycznej i podjęcie leczenia usunie ból na dobre.