Czy warto używać nici dentystycznych?

Ten, kto chciałby odpowiednio dbać o swoje zęby, musi skupić uwagę przede wszystkim na ich czyszczeniu i systematycznym odwiedzaniu stomatologa. Sumienne czyszczenie zębów neutralizuje ryzyko pojawiania się ubytków i zapaleń jamy ustnej. Oprócz szczoteczki do zębów tak samo dobrym sposobem do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia są dentystyczne nici. Niestety, mimo wysokiej dostępności i różności nitek, wielu osób o nich zapomina.

Nicią stomatologiczną oczyszcza się resztki jedzenia i płytkę nazębną z pomiędzy zębów. Cała umiejętność polega na tym, by właściwie wsunąć nić pomiędzy zęby i korzystać z zawsze czystego kawałka nici. Każdy pojedynczy ząb musi zostać oczyszczony pojedynczo, ruchem od dziąsła do górnej części zęba. Należy pamiętać o wykonywaniu ruchów pionowych – nigdy od boku na bok. Nić dentystyczna musi być cały czas naciągnięta i obejmować ząb od tyłu lub od przodu, mniej więcej na kształt litery C.

Choć nitkowanie zdaje się łatwe, zdaniem wielu osób wymaga wprawy. W wypadku wątpliwości warto zajrzeć do gabinetu stomatologicznego. Dentysta albo higienistka dentystyczna z pewnością pokaże instruktarz odpowiedniego używania nici, przy okazji higienizacji zębów. Warto stosować nici dentystyczne, ze względu na ich umiejętność dojścia do zakamarków, gdzie nie zawsze radzi sobie szczoteczka. Dzięki niciom mamy pewność lepszej pielęgnacji zębów.