Dolegliwości związane z wyrzynaniem ósemek

Wyrastanie ósemek może sprawiać kłopoty. Z reguły proces wyrzynania się ósemek jest rozłożony w czasie oraz w wielu przypadkach bolesny. Nie u wszystkich osób ósemki się wyrzynają. Bywa tak, że rośnie 1-2, czasem nie wychodzą w ogóle. Regulują to uwarunkowania genetyczne oraz z reguły przestrzeń w szczęce. Towarzyszące wyrastaniu ósemek dolegliwości bólowe nie zawsze przesądzają o tym, że rosną w niepoprawnie. Mimo to warto skonsultować się w klinice dentystycznej, żeby uniknąć nieprzyjemnych efektów nieodpowiedniego wzrostu ósemek.

Problem zjawia się w sytuacji, gdy wyrzynanie ósemek jest niewłaściwe. Dla przykładu gdy wyrastają wykrzywione czy poza linię zębów, wbijają się w policzek, drażnią dziąsła albo stają się zatrzymanymi zębami. Drażliwy ból może występować ze względu na ucisk na pozostałe trzonowce, a czasami gdy w okolicy występuje próchnica. Oprócz bólu podczas wyrzynania ósemek może wystąpić też gorączka, szczękościsk, a nawet stan zapalny i obrzęk. Pojawienie się takich dolegliwości nie zawsze prowadzi do wyrwaniu ósemek, ale dentysta powinien zbadać kłopot.

Niekiedy jest tak, że ósemki dentysta wyrywa profilaktycznie, z uwagi na to, że w niektórych przypadkach szczotkowanie ich jest ciężkie, co przeważnie prowadzi do rozwoju próchnicy. Oprócz wyrwania ósemek dentysta może pomóc również innymi sposobami. By ułatwić czas wyrzynania, może naciąć dziąsło oraz zalecić antybiotyki lub środki przeciwbólowe.