Endodoncja – czyli co?

Chociaż endodoncja jest mniej znanym terminem, to dział dentystyczny, odpowiadający za rozpoznawanie oraz leczenie zmian chorobowych miazgi zębowej. W większości znamy to jako leczenie kanałowe. Przyjmuje się, że leczenie endodontyczne należy do bardziej skomplikowanych zabiegów dentystycznych. Mimo to, dzięki nowym technikom oraz zdolnościom endodonty, czyli dentysty trudniącego się tym leczeniem, leczenie  kanałowe przebiega sprawnie. Współczesne zabiegi leczenia endodontycznego wykonuje się z reguły pod mikroskopem, co gwarantuje niezbędną widoczność zmienionej miazgi zęba.

Leczenia endodontycznego wymagają raczej poważne przypadki. Są to nie tylko próchnicze zakażenia miazgi zęba, ale także martwica czy zgorzele. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg kanałowy odsyłani są także pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Zdarza się, że reakcja endodonty potrzebna jest także przed założeniem protezy. Zanim jednak stomatolog endodonta przystąpi do działania, zleca szereg badań diagnostycznych, które stwierdzą, czy da się naprawić ząb.

Chociaż leczenie kanałowe nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie ma się czego bać. Każdy przypadek leczenia kanałowego przeprowadzany jest ze znieczuleniem , więc zabieg jest bezbolesny. Odpowiednio opracowany kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.