Jak kupować pastę do zębów?

Pasta do zębów, czyli jeden z fundamentalnych elementów higieny jamy ustnej, musi mieć dobre działanie. Wśród past dostępnych na rynku są na przykład pasty dla dzieci, wybielające i łagodzące do wrażliwych zębów. Wybierając pastę do zębów należy przeanalizować substancje kryjące się w składzie.

Najważniejszymi wskaźnikami są stężenie fluoru i współczynnik ścieralności RDA. Fluor osłania zęby przed próchnicą, wspiera szkliwo i zapobiega gromadzeniu się bakterii. Według przepisów w pastach do zębów może znaleźć się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im wyższa ilość tym silniejsze działanie.

Natomiast współczynnik ścieralności wskazuje na ilość substancji ściernych oraz polerujących powierzchnie zębów, które zawiera konkretna pasta. Dla oka są niewidzialne, jednak podczas mycia eliminują osad nazębny. W pastach przeznaczonych do wrażliwych zębów znajduje się mała ilość substancji ściernych. Im wyższa ich ilość znajduje się w produkcie  tym większe ryzyko starcia szkliwa. Z tego powodu past do zębów z wysokim współczynnikiem RDA nie należy używać bardzo długo.

Warto przyjrzeć się też na substancje pieniące, które działają antybakteryjnie i substancje nadające barwę i smak pasty. Część z nich może być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto zapytać swojego stomatologa, którą pastę szczególnie poleca, biorąc pod uwagę to, że wie, z jakimi problemami mierzy się jego pacjent.