Fluoryzacja zębów

Zachowanie zdrowia zębów zależy od czestych wizyt w gabinecie stomatologicznym, naprawy wszystkich ubytków, leczenia dentystycznego oraz od odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej. Zdrowe i zadbane zęby można też wspierać oraz dodatkowo chronić przed pojawianiem się chorób oraz pomnażaniem się bakterii. Jedną z metod używanych przez dentystów, jest fluoryzacja zębów, a jej głównym zadaniem jest ochrona przed nadwrażliwością i próchnicą.

Fluoryzacja zębów przeprowadzana jest przez stomatologa albo dyplomowane higienistki dentystyczne i polega na nakładaniu wprost na zęby specjalnego specyfiku – żelu lub pianki – z dużym nasyceniem fluoru w składzie. Zabieg ten nie powoduje żadnego dyskomfortu, ale za to wzmacnia szkliwo oraz zwiększa jego odporność na bakterie i kwasy wywodzące z przyjmowania napojów i pokarmów. Co więcej pozytywnie wpływa na odbudowę (remineralizację) szkliwa, w miejscach z drobnymi ubytkami. Fluoryzacja wspomaga także wytwarzanie bariery ochronnej, dzięki czemu powstawanie kamienia nazębnego będzie utrudnione.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie fluoru w dużych ilościach może dać negatywny wpływ na organizm, dlatego zabieg fluoryzacji powinien być przeprowadzany w określonej przez wprawionego stomatologa częstotliwości oraz wykonywany tylko w klinice dentystycznej. Pojedynczy zabieg ma w składzie bezpieczną dawkę fluoru, dlatego jeśli przyjmowanie zabiegów przebiega zgodnie z wytycznymi stomatologa nie ma powodów do obaw. Pomiędzy profesjonalnymi zabiegami fluoryzacji zębów, profilaktycznie można korzystać z past albo płukanek zawierających małe stężenia fluoru.