Implanty zębowe – odbudowa tkanki kostnej
Jakość kości jest kwestią kluczową dla wszczepienia implantów. Utrata zębów powoduje zmiany jamy ustnej nie tylko biorąc pod uwagę aspekt estetyczny jak i zdrowotnym. Niewypełniony ubytek skutkuje pojawieniem się nasilającego się zaniku kości szczęki, co następnie ujemnie wpływa na pozostałe zęby. Zanik oparcia może spowodować, że i one będą się chwiać, a co za tym idzie wypadać. Dlatego też uzupełnienie braku jest również ważne. By zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych był dostępny, w miejscu wszczepu musi być właściwa ilość kości. Zdarza się jednak tak, że pacjenci chcący wypełnić lukę implantem stomatologicznym mają za małą ilość kości. Nie jest to jednak problem, bo to nie odbiera im to możliwości całkowicie, aby implant właściwie się zrósł oraz utrzymał w dobrym miejscu.
Brak kości można odbudować. Nowoczesne substancje wykorzystywane w stomatologii pozwalają nie tylko na uzupełnienie braku kostnego. Wykorzystywany materiał zazwyczaj sprzyja naturalnemu przyrostowi kości. Właśnie dlatego zabiegi odbudowy kości stały się popularne oraz używane przez najlepszych dentystów. Taki sposób odbudowy kości przed zabiegiem aplikacji implantów zębowych jest całkowicie bezpieczny, a lekarz stomatolog implantolog przeprowadza go przy znieczuleniu miejscowym. Dentysta zamieszcza specjalny materiał w strefie objętej zanikiem, a potem zabezpiecza go stworzoną do tego membraną. Na kompletną odbudowę kości pod implanty należy poczekać ok. od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie lekarz stomatolog może bezpiecznie zaaplikować implant.
Implanty zębów podczas jednej wizyty u stomatologa
Zabieg wszczepienia implantów stomatolog może wykonać na 2 sposoby. Szczególnie znany zabieg wstawienia dwufazowych implantów dzielony jest na dwa główne etapy. Na początku w szczęce umieszczany jest implant stomatologiczny, w kolejnym stomatolog implantolog zakłada uzupełnienie protetyczne po całkowitym wygojeniu implantu. Obecnie dostępny jest sposób umieszczenia implantów stomatologicznych w jeden dzień, czyli implantów jednofazowych.
Implanty tylko w ciągu jednej wizyty cechują się tym, że w czasie pojedynczego zabiegu pacjent uzyskuje tak samo implant, jak i protezę zęba. Rzecz jasna całkowity proces poprzedzają kompleksowe badania diagnostyczne, żeby pacjent poznał znaczenie wszelkich etapów działań wykonywanych przez dentystę, ale wszczepienie implantu i umieszczenie korony ma miejsce w czasie jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Bazowym wymogiem do wykonania implantów w jeden dzień jest dobry stan zdrowia dziąseł, zębów oraz kości szczęki lub żuchwy w miejscu wszczepu.
Bez względu na metodę implant i tak musi się połączyć z kością, ale przy zabiegu implantów jednofazowych całkowity proces odbywa się pod nadbudową protetyczną, a pacjent może bez przeszkód jej używać. Patrząc na ilości luk oraz wybranego uzupełnienia protetycznego – korony, mostu czy całej protezy opartej na implantach – w trakcie gojenia się pacjent korzysta z protezy tymczasowej. Po całkowitym połączeniu się implantu z kością stomatolog wymienia tymczasową protezę na uzupełnienie właściwe. Bez względu na to uzupełnienie tymczasowe bardzo dobrze sprawdza się oraz umożliwia zyskanie pięknego kompletu zębów w jeden dzień.
Trwałe implanty dentystyczne
O implantach zębów sporo się słyszy, ale wśród wszelkich zalet implantów, zwykle wymienianą przez stomatologów jest ich wytrzymałość. Na leczenie implantologiczne w gabinecie stomatologicznym należy przeznaczyć czas, ale skutki są całkowicie tego warte. Raz wszczepiony implant dentystyczny, jaki dobrze zespoi się z kością, według znawców może wytrzymać nawet przez wiele lat. Warunkiem tego, jest dbanie o higienę zębów i dziąseł oraz systematyczne umawianie się na spotkania kontrolne u dentysty.
O jakości implantów przesądzają materiały, z których są one wykonywane. Najczęściej stosowane w implantologii to tytan oraz cyrkon. Choć tytan jest oceniany jako nie tak estetyczny, jego trwałość i właściwości to duży plus. Zwykle tytanowa śruba implantu stomatologicznego nie jest widoczna, ponieważ chowa się w środku dziąsła, ale niekiedy linia dziąseł ulega obniżeniu. Od strony estetycznej cyrkon góruje nad tytanem, dlatego że kolorem dościga naturalne zęby. Jeśli jednak chodzi o trwałość tych materiałów, oba sprawdzają się wyśmienicie. Odznaczają się wysoką wytrzymałością na zmiany temperatur i ścieranie.
Poza tym tkanka kostna bardzo je toleruje, więc jeśli zostaną zaakceptowane na etapie zabiegu wszczepiania w klinice stomatologicznej, praktycznie nie zdarza się, aby na dalszych etapach implant stomatologiczny wywoływał problemy. Swoją trwałość implanty zawdzięczają również odporności na moc nacisku w czasie jedzenia. Ze względu na trwałość oraz zbliżony wygląd do zębów naturalnych, implanty zębów są zazwyczaj zalecanym przez dentystów protetycznym uzupełnieniem.