Jak dbać o zdrowie dziąseł?

Od zdrowia dziąseł zależy to, czy zęby będą w dobrym stanie. Dziąsła stanowią również kluczowy element w ciągu rozdrabniania jedzenia. Na skutek schorzeń dziąseł, zęby osłabiają się, z uwagi na co mogą powstawać trudności z rozdrabnianiem pokarmu. Czynników schorzeń dziąseł jest sporo, dlatego dentyści kierują uwagę na to, jak się o nie troszczymy.

Podstawowym czynnikiem problemów dziąseł jest nieprawidłowa higiena zębów. Nieprecyzyjne lub rzadkie szczotkowanie zębów oznacza, że w jamie ustnej gromadzą się pozostałości pokarmów. To wiedzie do następnego kłopotu, to jest zbierania się kamienia nazębnego. Zdaniem dentystów przyczyną schorzeń dziąseł są również wady zgryzu, przez jakie ciężej oczyszczać zęby. Choroby dziąseł tworzą się ze względu na wystąpienie urazów mechanicznych. Np. od niepoprawnego mycia czy używania niedopasowanej protezy. To może prowadzić do recesji (osuwania się) dziąseł i kolejnych kłopotów, jakie leczą tylko trudniejsze zabiegi stomatologiczne.

Zazwyczaj objawem stanów zapalnych w dziąsłach są zaczerwienienie, ból, a nawet krwawienie podczas mycia. Pojawia się też nadwrażliwość na ciepło, zimno lub słodki smak. Można jednak wzmocnić dziąsła poprzez pocieranie stworzonymi do tego gumowymi szczoteczkami, stosować żele przeciwzapalne lub stosować kojących naparów z ziół. Trzeba także regularnie odwiedzać dentystę, poprzez co ciągle będzie mógł dbać o zdrowie dziąseł.