Jak uzupełnić ząb – wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie stomatologiczne może być trudne, zwłaszcza, gdy kondycja zębów wymaga poważnego leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w jakich zęby są bardzo zepsute (np. przez próchnicę), jednak nadal można je uratować bez potrzeby wyrywania. W takich sytuacjach po ukończeniu leczenia przydatne jest uzupełnienie utworzonych ubytków – tzw. rekonstrukcja zęba.

Stałym wypełnieniem protetycznym właściwym w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle aplikuje się go, gdy korzeń zęba nadal jest zdrowy oraz mocno zamocowany w zębodole, jednak koronę zęba musimy wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać śruby lub sztyftu, jaką przyczepia się do korzenia, a potem protetyk zakłada na stałe tam koronę protetyczną.

Taka metodą ząb zostaje kompletnie odbudowany oraz może stosunkowo wiernie zastępować naturalny ząb. W zależności od rodzaju materiału, z którego będzie wykonany wkład oraz korona protetyczna. Surowcami, jakie z reguły są stosowane w tym celu są włókno szklane, cyrkon albo metal. Stopniowo co raz rzadziej używa się metalu ze względu na mniejszą estetykę oraz możliwość rdzewienia. Włókno szklane jest dość elastyczne i trwałe, dlatego w przypadku potrzeby, można je wyjąć, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najwytrzymalszym oraz najbardziej biozgodnym surowcem, niestety jego koszt jest również wyższy.