Jak wzmocnić szkliwo zębów zdaniem stomatologa? 

Celem szkliwa jest ochrona zębiny na całej przestrzeni korony zębowej przed wszelkimi niekorzystnymi czynnikami, które często oznaczają uszkodzenia zębów. Z tego powodu dbanie o szkliwo oraz wzmacnianie go jest jednym z najbardziej kluczowych działań, jakie powinniśmy wykonywać w trosce o mocne zęby.

Zwykle szkliwo ulega zniszczeniu z uwagi na 2 główne czynniki. Pierwszy to kwasy pochodzenia bakteryjnego, drugim naturalne ścieranie. Bywa tak, że w wyniku dolegliwości na przykład wady zgryzu lub bruksizm, czyli zgrzytanie zębów, ścieranie szkliwa pojawia się szybciej. Oba te przypadki można naprawić dzięki wizycie w gabinecie stomatologicznym.

W przypadku szkliwa najbardziej znanym problemem jest demineralizacja, za którą odpowiadają kwasy i bakterie. Wzmocnienie szkliwa zębów można wypracować przez dobrze dobraną dietę, gdzie np. zostanie ograniczone spożycie cukrów. Znaczny wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma także zastosowanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze przynosi skuteczne wyniki, szczególnie, jeżeli pacjenci czyszczą zęby pastą z fluorem oraz często odwiedzają stomatologa na zabieg fluoryzacji.

Również sumienne szczotkowanie oraz odpowiednia higienizacja, pozwalają zachować szkliwo w porządnym stanie. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że pacjent z różnych przyczyn ma problemy ze szkliwem, najlepszym sposobem jest konsultacja z dentystą, który sprawdzi, co można zrobić, by odnowić lub zastąpić zniszczone szkliwo.