Dentysta z reguły dopasowuje technikę leczenia, by jak najbardziej oszczędzić naturalne zęby, ale zdarza się tak, że usuniecie zęba jest ostatecznym wyjściem z kłopotu pacjenta. W takiej sytuacji nieodwołalnie trzeba stosować się wytycznych dentysty. To ważne, by nie dopuścić do komplikacji, a sam czas gojenia odbywał się sprawnie oraz bezpiecznie.
Po pierwsze trzeba według zaleceń zatrzymać krwawienie, przyciskając chroniący ranę gazik. Oprócz tego należy pilnować, ze środkami przeciwbólowymi. Znieczulenie ustępuje niewiele od chwili zabiegu, a ból może być przejmujący. W tej kwestii trzeba całkowicie stosować się zaleceń stomatologa, ze względu na to, że niewłaściwe branie środków przeciwbólowych może być niebezpieczne dla zdrowia organizmu.
Po dotarciu do domu należy używać chłodny okład, by zminimalizować ryzyko wystąpienia opuchlizny. Jeżeli wziąć pod uwagę spożywanie pokarmów, przez początkowe dwie – trzy godziny nie należy pić i jeść. Po upływie dwóch – trzech można zjeść coś lekkiego, najlepiej w postaci papkowatej. Nie powinno się spożywać chrupkich i twardych albo gorących i pikantnych dań. Jeśli pacjent pali papierosy warto zrezygnować z nich na parę dni, ze względu na to, że utrudniają gojenie się rany.
Stomatolodzy przestrzegają, by w dobę od zabiegu ekstrakcji zęba, nie przepłukiwać ze zbyt dużą siłą ust. Miejsce zabiegu osłania skrzep, jakiego usunięcie mogłoby wywołać otwarcie rany. To wywołuje nieprzyjemny, dokuczliwy ból oraz dojście dla bakterii. Tak samo mocno powinno się uważać podczas szczotkowania.