Pionowe pęknięcie korzenia zęba należy do nieprzyjemnych przypadków, gdy niezbędna jest interwencja stomatologa. Zazwyczaj do tego dochodzi w wyniku poważnego zniszczenia kości. Wynika to z obecności chorób przyzębia, wad zgryzu albo psucia się zębów poprzez erozję lub abrazję. Korzenie są w takiej sytuacji słabe i z tego względu są bardziej wrażliwe na urazy. Pionowe złamanie może pojawić się także w wyniku powikłań leczenia kanałowego i przeważnie dotyczy trzonowych zębów w dolnej szczęce i przedtrzonowców – w górnej.
Potwierdzenie złamania pionowego nie jest zbyt łatwe. Czasami nawet RTG szczęki nie wskazuje dokładnie miejsca pęknięcia, co sprawia, że niełatwo zauważyć kłopot. Rzecz jasna stomatolog ma za zadanie, przedstawić poprawną diagnozę i odpowiednio usunąć problem. Świadczyć o tym, że miało miejsce pionowe złamanie może nieprzyjemny ból zależny od ciepła i zimna albo nacisku przy gryzieniu. Bagatelizowanie złamania może objawić się powstaniem przetoki.
Leczenie stomatologiczne tego problemu niestety zalicza się do trudnych i zazwyczaj kończy się usunięciem zęba. Zasadniczym krokiem jest dobra diagnoza, dzięki czemu stomatolog będzie miał pogląd, w jaki sposób może pomóc. Najlepiej również zwrócić uwagę na samą profilaktykę wystąpienia takiego złamania. W tym przypadku zdecydowanie prościej zapobiegać, usuwając schorzenia przyzębia i pilnując higieny, niż leczyć nie usuwając zęba. W czasie leczenia kanałowego pod mikroskopem stomatolog endodonta dokłada wszelkich starań, aby nie doszło do powikłań.