Powstawanie próchnicy zębów

Próchnica jest jedną z najczęstszych chorób przyzębia i zębów, które dotykają pacjentów. Początkowa faza tej dolegliwości nie jest zauważalna gołym okiem, ani nie powoduje bólu, jednak im głębiej dosięgnie do środka zęba, tym gorsze straty i bardziej dotkliwy ból powoduje. Ząb zarażony próchnicą robi się delikatniejszy i bardziej podatny na uszkodzenia. Czasami zmiany próchnicze dostają się do miazgi zęba i są na tyle zaawansowane, że ostatecznym ratunkiem pozostaje leczenie kanałowe.

Najczęstszą przyczyną rozwoju próchnicy są bakterie, które z reguły żywią się cukrami zawartymi w pokarmie. Na skutek aktywności bakterii następuje demineralizacja szkliwa zęba stanowiącego najlepszą ochronę zębów. Dieta, która ma w sobie ogromną ilość cukrów, w głównej mierze sprzyja rozwojowi próchnicy. Wyjątkowo niewłaściwe dla naszych zębów są pokarmy lepiące, jakie bez trudu przyczepiają się do nich i z reguły bywają trudne do oczyszczenia.

Poza różnymi czynnikami, jakie wspomagają powstawanie próchnicy, duże znaczenie ma także higiena jamy ustnej. W wyniku mało dokładnego albo niezbyt częstego mycia, resztki po jedzeniu zbierają się na zębach i powodują wytwarzanie kamienia nazębnego. Resztki jedzenia to także siedlisko bakterii, jakie sprzyjają rozwojowi chorób przyzębia i zębów.

Z próchnicą można radzić sobie, pilnując czystości zębów, stosując pasty z fluorem oraz często odwiedzając swojego stomatologa.