Uzupełnienia protetyczne – Mosty

Przerwę po utraconym zębie powinno się uzupełnić nie tylko ze względu na walory estetyczne uśmiechu, ale również ze względu na kondycję pozostałych zębów. Obok sposobów wypełnienia luki takich, jak ruchome protezy lub implanty, są protetyczne mosty.

Użycie protetycznego mostu pozwala na wypełnienie przerwy po wyrwanym zębie, w oparciu o naturalne zęby pacjenta. Protetyczne mosty są zbudowane z trzech cząstek: 2 filarów, tj. koron zębowych, jakie mocuje się na zęby w sąsiedztwie  luki i z przęsła, jakie wypełnia lukę. Taka technika uzupełnienia jest o tyle funkcjonalny, że aplikuje się go na stałe, co jest znacznie bardziej wygodne niż na przykład zastosowanie protez ruchomych.

Wymaganiem, które trzeba wypełnić, by można było zastosować protetyczny most, jest posiadanie sąsiednich zębów, jakie staną się oparciem dla mostu. Żeby most protetyczny mógł zostać zastosowany dentysta obrabia zęby pacjenta i przygotowuje je do funkcji podpory.

Mosty protetyczne są tak wygodne, że zakłada się je również w przypadku przerw obejmujących większą ilość zębów zamiast jednego. Mimo obaw niektórych pacjentów, protetyczne mosty są tak dopasowywane do jamy ustnej, że drobinki pokarmu nie przeciskają się pod nie. To oznacza wysoki komfort.

Innym walorem protetycznych jest to, że stanowią praktyczne uzupełnienie i jednocześnie odtwarzają brakujące zęby na poziomie funkcjonalnym i estetycznym.