W jakich przypadkach potrzebne będzie leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe endodoncja polega na ratowaniu zębów, które z różnych względów zostały dogłębnie nadpsute. Stomatolodzy trudniący się leczeniem endodontycznym rozpoznają i pomagają zatrzymywać choroby miazgi zębów i okołowierzchołkowych tkanek. Zwykle leczenie kanałowe jest konieczne wtedy, gdy powstaje martwica, zapalenie albo zgorzel zęba.

Najbardziej znane objawy, jakie mówią o tym, że dzieje się coś szkodliwego to przede wszystkim ból, ćmienie i opuchnięcie zęba. Bardzo często występuje także nadmierna wrażliwość na ciepło i zimno, a oprócz tego ból towarzyszący gryzieniu pokarmu i napojów. Co więcej można zaobserwować zmianę koloru zęba. W takim wypadku trzeba niezwłocznie spotkać się z dentystą. Pojawienie się tych sygnałów nie za każdym razem wskazuje na to, że niezbędne jest leczenie kanałowe, ale wizyta jest niezbędna do wystawienia diagnozy.

W gabinecie dentystycznym dentysta oceni przyczyny bólu lub zmian w jamie ustnej. Zazwyczaj choroby miazgi zęba powstają w wyniku próchnicy lub zebranych bakterii. Źródłem problemu staje się także niekiedy ukruszenie zęba lub zakażenie. Dlatego stomatolog endodonta musi porządnie sprawdzić stan zębów. Wtedy oceni, czy niezbędne jest leczenie kanałowe, czy wystarczy mniej inwazyjny zabieg .

Jeżeli trzeba będzie wykonać leczenie kanałowe, nie nie ma powodu, by się go bać. Przy obecnym leczeniu pod mikroskopem wszystko przebiega szybko i bez bólu.