W jakich sytuacjach najlepsze jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe endodoncja skupia się na naprawianiu zębów, które z wielu względów zostały dogłębnie nadpsute. Stomatolodzy trudniący się leczeniem endodontycznym badają i starają się zatrzymywać choroby miazgi i okołowierzchołkowych tkanek. Z reguły leczenie kanałowe jest niezbędne wtedy, kiedy powstaje zapalenie, martwica albo zgorzel zęba.

Najbardziej znane objawy, jakie wskazują na to, że stało się coś nieprzyjemnego to w głównej mierze ból, ćmienie i obrzęk zęba. Bardzo często występuje też wrażliwość na ciepło i zimno, a do tego ból przy spożywaniu pokarmu i napojów. Co więcej da się także dostrzec zmianę koloru zęba. W takim wypadku powinno się jak najszybciej umówić na wizytę z dentystą. Pojawienie się objawów nie za każdym razem świadczy o tym, że konieczne będzie leczenie kanałowe, jednak wizyta będzie konieczna do postawienia diagnozy.

W gabinecie stomatologicznym dentysta oceni przyczyny bólu albo zmian w jamie ustnej. Z reguły choroby miazgi zęba pojawiają się w skutek zmian próchnicowych albo bakterii. Przyczyną problemu bywa niekiedy uraz zęba albo zakażenie. Dlatego dentysta endodonta musi dokładnie zbadać zdrowie jamy ustnej. W ten sposób określi, czy konieczne jest leczenie kanałowe, czy mniej poważny zabieg stomatologiczny.

Jeżeli jednak trzeba będzie przeprowadzić leczenie endodontyczne, nie trzeba się go lękać. Przy nowoczesnym leczeniu pod mikroskopem zabieg przebiega szybko i bez bólu.