Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – leczenie w gabinecie stomatologicznym

Systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwalają pacjentom nie tylko zadbać o kondycję oraz czystość jamy ustnej, ale również za ich sprawą można szybko odkryć zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Ten staw odpowiada za kierowanie żuchwą w tył i na przód oraz na boki. Dlatego jego prawidłowe działanie uzależnia właściwą wymowę albo przykładowo żucie pokarmów.

Wszystkie niedogodności związane ze stawem skroniowo-żuchwowym można szybko zauważyć, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. W gabinetach dentystycznych diagnozy przeprowadzane są za pomocą specjalnego deprogramatora pod kontrolą chirurga stomatologa. Zdiagnozowanie problemu nie jest trudne ze względu na liczbę obecnych w w takiej sytuacji symptomów.

Do najpopularniejszych objawów kłopotów ze stawem skroniowo-żuchwowym należy zaciskanie i zgrzytanie zębami. Równie powszechne są trudności w żuciu twardych pokarmów czy dalekim rozchylaniu ust oraz przymus mocnego przyciskanie zębów, żeby pasowały do siebie. Zdarza się też tak, że pojawiają się trzaski i kliknięcia w stawach albo zauważamy nieprzyjemne starcie, zniszczenie czy nadwrażliwość zębów. Tych symptomów nie nie powinno się bagatelizować, ponieważ towarzyszą im częste bóle głowy, karku czy pleców, a także przechylenia zębów oraz kłopoty z pozostałymi stawami.