Zmiana kształtu zębów – Estetyczny uśmiech

Estetyka uśmiechu to niezwykle istotna sprawa dla wielu osób, które wstępują do kliniki dentystycznej. Przeważnie dentystyczna poprawa kształtu i wyglądu zębów dotyczy niewielkich ukruszeń, pęknięć, zakrzywień oraz zmiany koloru. Tym sposobem lekarz dentysta może zmienić wygląd i kształt poszczególnych zębów. Zabiegi przeprowadzane przez dentystów poprawiające piękno uśmiechu nie ingerują w budowę zębów zbyt mocno, a oprócz tego nie powodują żadnego dyskomfortu albo bólu. Poprawa kształtu i wyglądu zębów w gabinecie stomatologicznym oczekuje, aby zęby były zdrowe.

Pierwszą techniką w stomatologii estetycznej na korygowanie kształtu i wyglądu zębów jest tzw. bonding. Sposób ten polega na zakryciu drobnych niedoskonałości lub ukruszeń odrobiną kompozytu. W tym przypadku kształt zęba bez trudu można dostosować do preferencji pacjenta, z uwagi na to, że w pierwszej chwili kompozyt jest bardzo plastyczny. Stomatolog bez przeszkód także dopasowuje jego odcień. W końcowej fazie utwardzony kompozyt należy tylko wygładzić i wypolerować.

Kolejnym sposobem jest użycie licówek zębowych. Te płaskie nakładki umieszczane na wierzchu zębów są wyjątkowo estetyczne. Przede wszystkim zainteresują pacjentów, którzy chcą zmienić wygląd nierównych albo uszkodzonych zębów. Licówki łatwo zakrywają niedoskonałości oraz nieestetyczne przebarwienia. Dodatkową zaletą jest też to, że można nimi naprawić niewielkie wady, np. przerwy między zębami. Licówki stomatologiczne mogą być stworzone z kompozytu lub porcelany.