Radiologia stomatologiczna

RTG u dentysty

RTG u stomatologa służy przede wszystkim prawidłowej diagnozie . Stomatolodzy zlecają prześwietlenia radiologiczne, żeby mogli uzyskać niezbędne informacje dotyczące umiejscowienia i zdrowia zębów w szczęce. Przeważnie pozwala to na przybliżenie dolegliwości, które nie są widoczne, w trakcie zwyczajnego badania kontrolnego.

Radiologia u stomatologa to nic innego jak rentgenowskie prześwietlenia zębów. Przeważnie takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe przedstawia obraz 2-3 zębów. Zaletą tego zdjęcia jest to, że szczegółowo pokazuje pojedyncze zęby, dzięki czemu ułatwia stomatologowi diagnozę. Z kolei zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne pokazuje komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne ukazuje ułożenie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, jakie przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty przeprowadza się dla odmiennych dziedzin dentystyce. Zazwyczaj, specjalistycznego wykorzystania rentgena, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce i w endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Rentgen zębów sprawdza się diagnostyce chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne włączają się też jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają wcześniejszego oznaczenia ułożenia zębów. Za pomocą tego dentysta ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak rozległą dziurę powstałą na skutek utraty zęba albo zębów, trzeba wypełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i doznał urazów mechanicznych zębów lub szczęki, stomatolog też kieruje go na przeprowadzenie badań radiologicznych. Rentgen zębów ukazuje  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże miejsce narzędzia, jeśli ugrzęzło wewnątrz kanału zęba, a ponadto jest ważnym elementem diagnostyki nowotworów.

Z reguły stomatolog zleca powtórzenie badań radiologicznych po ukończeniu leczenia, aby stwierdzić jego rezultat.

W jaki sposób przebiega RTG zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie często w gabinetach stomatologicznych wykonuje się zdjęcia RTG na miejscu na jednym spotkaniu w czasie wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na następną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Plusem jest to, że wykonanie zdjęcia RTG zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Można tak jak zazwyczaj zjeść coś, wypić i zarzyć swoje lekarstwa.

Jedynym wymaganiem przed badaniem RTG zębów jest pozbycie się wszelkich przedmiotów z metalu ze strefy twarzy i szyi. Co oznacza, że na RTG u dentysty trzeba przyjść bez biżuterii i spinek, a moment przed badaniem trzeba zdjąć okulary, protezy i aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia RTG zębów u dentysty trwa tylko kilka sekund, tym bardziej, że przy postępie technologicznej, zwykle jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto zauważyć, że stomatolog, wykonujący RTG omawia z pacjentem szczegóły i informuje go o poszczególnych etapach zabiegu.

Zdjęcia rentgenowskie budzą strach, co do promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, wpływa na organizm, ale nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie robienia prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm pochłania tylko niewielką dawkę, a do tego każdy pacjent ma na sobie fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG za często, najlepiej nie częściej niż co pół roku, dlatego należy nie zapominać, kiedy robiło się je ostatnim razem. Prześwietleń RTG muszą omijać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, by ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy cyfrowego RTG w stomatologii.

Z racji tego, że RTG zębów można wykonać w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, dobrze zauważyć zalety tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika RTG miała klisza, która zazwyczaj zajmowała dużo miejsca i mogła szybko ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, dlatego że pliki można zostawić w pamięci komputera. To użyteczna zaleta, dlatego że pozwala ona na przekazywanie obrazu prześwietlenia rentgenowskiego w dowolne miejsce, bez konieczności wożenia całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Dentysta może je zobaczyć i dowolnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest zdecydowanie wytrzymalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto wspomnieć, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle szczegółowe i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Stomatolog Toruń