Nadłamany ząb – Jak go uratować?

Do pęknięcia albo nadłamania zęba może dojść na skutek różnych przyczyn. Złamanie może pojawić się przez uraz mechaniczny, osłabienie zęba chorobą albo na przykład w wyniku niedobrych nawyków (np. otwierania zębami butelek). W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim spotkać się z dentystą. W czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym warto zapytać, jakie rozwiązanie urazu okaże się najlepsze zdaniem stomatologa.

Wiedząc, jak wielkie jest pęknięcie zęba, da się zamaskować go w parę sposobów. Drobne pęknięcie naprawi odrobina dentystycznego kompozytu. Dobrym sposobem jest też wykorzystanie wkładu korzeniowo-koronowego. Natomiast pęknięcia oraz niewielkie nadłamania zasłoni licówka stomatologiczna. Umieszcza się je na powierzchni zębów, dlatego są bardzo dobrym sposobem zasłonięcia defektu. W przypadku poważnego złamania konieczne będzie założenie nowej korony. Korona stomatologiczna sprawdza się też po kanałowym leczeniu, które ratuje ząb, kiedy jego znaczna część ulega szkodliwej infekcji.

W przypadku głębokiego złamania zęba, które dociera aż do korzenia, przeważnie jedynym sposobem rozwiązania problemu jest ekstrakcja zęba. W tej sytuacji z reguły stomatolog wskazuje wszczepienie implantu dentystycznego, który w najwierniejszy sposób odbuduje ząb na nowo. Sposobów naprawy złamanego lub pękniętego zęba w klinice stomatologicznej jest sporo, dlatego lepiej nie zwlekać.