Aparat ortodontyczny a zęby a leczenie zębów

To, czy wolno leczyć zęby w trakcie leczenia aparatem na zęby, w głównej mierze interesuje pacjentów, jacy noszą aparat stały. Nie można zdejmować go samemu, ze względu na to po wystąpieniu problemów niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarza ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia aparatem na zęby każdy pacjent musi zadbać o to, by jego zęby zostały w pełni wyleczone. W taki sposób zmniejsza się ryzyko wizyt naprawczych w czasie leczenia aparatem na zęby. Nie ma jednak zakazów leczenia zębów, kiedy pacjent nosi aparat stały na zęby.

Korzystanie z aparatu wiąże się z podwyższoną koniecznością troski o zęby. Ze względu na zamontowane zamki na zębach i pozostałe elementy konstrukcji aparatu , usuwanie resztek i osadów jedzenia jest trudniejsze. Ze względu na to pacjenci korzystający z leczenia ortodontycznego muszą uważniej czyścić zęby, zwłaszcza w pobliżu aparatu . Zapominanie zasad higieny w tym okresie, może oznaczać, że na wcześniej wyleczonych zębach pokażą się zmiany próchnicowe. W takiej sytuacji trzeba wybrać się na wizytę w gabinecie dentysty. Lekceważenie psucia się zębów z uwagi na ortodontyczny aparat może spowodować nieprzyjemne skutki. Próchnica z łatwością przechodzi na kolejne zęby, więc lepiej usunąć problem.

Leczenie w ciągu korzystania z aparatu jest możliwe. Jeśli aparat uniemożliwia dotarcie do popsutego zęba, można go ściągnąć na czas leczenia. Ten zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.