Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – objawy

Częste wizyty u stomatologa pozwalają pacjentom nie tylko pielęgnować kondycję oraz czystość jamy ustnej, ale również za ich sprawą można łatwo odkryć zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Ten staw odpowiada za poruszanie żuchwą do tyłu, do przodu oraz w prawo i w lewo. z uwagi na to jego właściwe działanie uzależnia poprawną prawidłową wymowę lub na przykład funkcje żucia.

Wszelkie problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym da się łatwo zauważyć, dzięki czemu możliwe jest bezzwłoczne podjęcie leczenia. W gabinetach dentystycznych diagnozy przeprowadzane są przy użyciu specjalnego deprogramatora pod okiem stomatologa chirurga. Spostrzeżenie problemu nie jest trudne ze względu na wielość obecnych w w takiej sytuacji objawów.

Do najczęstszych sygnałów kłopotów ze stawem skroniowo-żuchwowym należy zaciskanie i zgrzytanie zębami. Równie znane są trudności w gryzieniu twardego jedzenia czy szerokim rozchylaniu ust oraz potrzeba silnego przyciskanie zębów, żeby pasowały do siebie. Zdarza się też tak, że słyszalne są kliknięcia i trzaski w stawach lub zauważamy szybkie starcie, zniszczenie czy nadwrażliwość zębów. Tych objawów nie powinno się bagatelizować, ponieważ towarzyszą im często bóle głowy, karku albo pleców, a także wychylenia zębów oraz problemy z innymi stawami.