Co daje kiretaż w stomatologii

Kiretaż to w stomatologii zabieg z działu leczenia chorób przyzębia. Jego głównym celem jest oczyszczenie kamienia nazębnego zebranego w kieszeni dziąsłowej. Gromadzący się blisko dziąseł osad, może wywoływać stany zapalne oraz przyczynia się do pojawiania się nieprzyjemnych chorób. Jeżeli kamień nazębny zbiera się w kieszonkach dziąsłowych, znane zabiegi higienizacji, np. skaling czy piaskowanie, mogą nie wystarczyć.

Kiretaż może być zamknięty lub otwarty w zależności od głębokości, jakie mają kieszonki dziąsłowe. Jeżeli są głębokie, konieczny będzie kiretaż otwarty. Rozbieżność polega na tym, że w otwartym kiretażu trzeba naciąć dziąsło i tak odkryć korzeń. W kiretażu zamkniętym, nie ma takiej potrzeby. Taki zabieg dentystyczny wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu czasami występują nieprzyjemne niedogodności. Może to być obrzęk, zasinienie lub np. trochę krwi w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości powinno się używać zalecone przez stomatologa antybiotyki oraz środki przeciwbólowe. Należy także przenieść się na dietę półpłynną, która sprawia, że pacjent ogranicza gryzienie oraz nie podrażnia leczonego obszaru. Podczas gojenia się dziąseł pomocne będzie też ostrożne płukanie jamy ustnej. Zwykłe szczotkowanie, nitkowanie albo irygacja mogą urazić.

Choć gojenie po kiretażu wymaga czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie stanów zapalnych oraz chorób wywoływanych obecnością osadu w pobliżu dziąseł.