Czy dziąsła mogą boleć?

Przyczyn bólu dziąseł jest bardzo dużo, ale nie powinno się ich lekceważyć. Pacjenci zazwyczaj chodzą na wizytę w gabinecie dentystycznym w chwili silnego bólu zębów. Do dentysty trzeba zgłosić się również, gdy bolą dziąsła.

Ból dziąseł często występuje obok zaczerwienienia, obrzęku, a nawet krwawienia. Przeważnie nie zwracamy większej uwagi na te znaki, zrzucając winę na   urażenie się szczoteczką do zębów, niestety takie objawy mogą oznaczać początek poważniejszego problemu. Wynikający z tego stan zapalny, może powodować rozwój zmian kieszonek dziąsłowych, zapaleń przyzębia czy osuwania się dziąseł. To też bezpośrednio powoduje powstawanie paradontozy, jednej z przyczyn utraty zębów.

Zazwyczaj zapalenia rozwijają się w wyniku podrażnień, ze względu na niedokładne albo niewłaściwe szczotkowanie lub używanie nici stomatologicznych. Zbierająca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, jakie mogą spowodować stan zapalny. Często ból pojawia się także w wyniku uderzenia (urazu), stosowania źle dobranych protez, a także u kobiet ciężarnych.

Szybkim sposobem na usunięcie bólu są specjalne, łagodzące żele lub płukanki powszechne w aptekach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w wielu przypadkach jedynie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeśli stan zapalny nie ustępuje bardzo długo, należy jak najszybciej zobaczyć się z dentystą. Wizyta w gabinecie dentystycznym oraz leczenie usunie ból na dobre.