Jak niszczą się zęby?

Zwykle powtarza się o tym, na ile niezbędna jest dbałość o zęby oraz prawidłowa higienizacja jamy ustnej. Stomatolodzy alarmują przed skutkami niemycia zębów, ale znanych jest także wiele innych ujemnych czynników. Co niszczy zęby oprócz braku higieny czy równie znanymi z psucia słodkościami? Zwykle są to nawyki, jakie niekorzystnie oddziałują na stan zębów.

Na topie każdych list dotyczących niszczenia zębów muszą pojawić się papierosy. Powszechnie wiadomo, że znajdujące się w nich toksyczne substancje zarówno szkodzą zębom, jak i ogólnie organizmowi. Niektórzy mają upodobanie do otwierania zębami butelek. Tego rodzaju działanie nie tylko wystawia zęby na mikropęknięcia i uszkodzenia, ale także powiększa ryzyko ukruszenia. Takie same skutki przynosi zaciskanie i zgrzytanie zębami. Wywołane tym przedwczesne starcie zębów, oznacza zniszczenie ich naturalnej ochrony. Zęby niszczy także obgryzanie ołówków, długopisów czy paznokci. To z kolei sprzyja mnożeniu się bakterii oraz rozwojowi próchnicy.

Nawyki żywieniowe też mają wpływ na zdrowie zębów. Przekąski pomiędzy posiłkami wytwarzają osad na zębach, którego znaczna część pacjentów nie usuwa w trakcie zabieganego dnia. Trzeba również mieć na uwadze, że niektóre pokarmy oraz płyny zostawiają przebarwienia albo psują szkliwo ze względu na wysoką zawartość kwasów.

Prawidłowa higiena pomaga w przeciwdziałaniu niszczeniu zębów, ale należy pamiętać, by robić to właściwie. Za silne szczotkowanie niszczy szkliwo oraz podrażnia  dziąsła. Należy więc myć z uwagą.