Stomatologia estetyczna – licówki zębowe

Licówki należą do grupy stałych uzupełnień protetycznych, jakich podstawowym celem jest poprawa estetyki uśmiechu. Są to cienkie nakładki zakładane na zębach. Dzięki nim stomatolog odnawia wygląd, kształt oraz kolor pojedynczych zębów. Szczególnie sprawdza się to , gdy są one martwe, nierówne czy bardzo przebarwione. Taką techniką można zrównać poszczególne zęby poprzez wydłużenie, skrócenie, zwężenie albo poszerzenie korony zęba. Licówka sprawdzi się też przy złamanym siecznym brzegu w przednim zębie. Zwykle pacjenci sięgają po to rozwiązanie, pragnąc usunąć przerwę pomiędzy jedynkami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na powierzchni zębów, jednak żeby to się udało, zęby należy przygotować. W pierwszej kolejności muszą zostać odpowiednio oczyszczone. Z uwagi na to przed zaaplikowaniem licówek warto przeprowadzić piaskowanie, skaling oraz fluoryzację. Co więcej zęby, na które będą założone licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, choć brzmi strasznie, nie boli. Stomatolog dba o to, aby zabiegi były wysoce komfortowe .

Zaletą licówek jest to, że można je dokładnie dobrać do normalnego koloru zębów pacjenta. W taki sposób są prawie niezauważalne, a gwarantują pożądany wygląd i kształt. Licówki są całkiem trwałe, choć trzeba je odświeżać albo wymieniać. W zależności od tego, z czego są zrobione (te porcelanowe mogą służyć nawet przez 10 lat) oraz przestrzegania higieny, pozostaną w dobrym stanie na kilka lat.