Dlaczego warto kupować płyn do odświażania ust?

Chociaż warto stosować płyn do odświeżania ust, nie należy stosować go zamiast szczotkowania, tylko jako uzupełnienie procesu pielęgnacji. Jak wiadomo podstawą odpowiedniej pielęgnacji zębów jest oczywiście dwukrotne szczotkowanie w ciągu dnia. Warto umocnić ją o płyn do odświeżania ust.

Stomatolodzy rekomendują stosowanie płynu głównie z uwagi na to, że dociera do mało dostępnych zakamarków między zębami. Zwykle dzięki stosowaniu płynu wymywamy odłożony osad z zakamarków, do których ciężko sięgnąć szczoteczką. Co więcej składniki aktywne płynu uzupełniają działanie pasty do zębów oraz normują pH ust. Ponadto w zależności od składu mogą mieć działanie wybielające, łagodzące, chroniące dziąsła lub na przykład odświeżające . Niektóre z nich wzmacniają szkliwo i przyspieszają regenerację błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na skład, głównie dlatego, że stomatolodzy ostrzegają przed płynami zawierającymi alkohol. Alkohol łatwo wysusza jamę ustną, a płyn powinien ochraniać a nie szkodzić. Należy również skupić się na ilości przyjmowanego fluoru, ponieważ jego zbyt duże dawki nie są pozytywne dla naszych zębów.

Powinno się więc stosować płyn do odświeżania ust jako wsparcie codziennej pielęgnacji niekoniecznie nawet zaraz po myciu zębów. W tym świetnie sprawdzają się ziołowe płukanki, które także walczą z bakteriami.