Wypełnienie kompozytowe zęba

Z jakiego powodu wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak popularne przez dentystów? Wcześniej aplikowane plomby amalgamatowe wyróżniał ciemno-szary kolor, dlatego były nieestetyczne, co więcej wśród wielu osób podniosły się głosy, że znajdująca się w tych plombach rtęć może szkodzić. Materiałem, który zamienił wypełnienia amalgamatowe} stały się więc plomby kompozytowe.

Główną zaletą plomb kompozytowych jest ich kolor. Dentysta może bez problemu dobrać ich kolor do naturalnego odcienia zębów, dzięki czemu wypełnienia kompozytowe są właściwie niewidoczne. Z uwagi na to świetnie spisują się też w przypadku najbardziej widocznych zębów. Oprócz wysokiej estetyki, białe wypełnienia cechują się również trwałością . Szczelnie przywierają do zęba, co sprawia, że ciężej o powstawanie próchnicy w szczelinach. Do istotnych zalet zaliczamy również możliwość łatwego przybierania kształtu w czasie aplikowania takiego wypełnienia. Dzięki temu dentysta dostosowuje wypełnienie do zęba, więc oszczędza znaczną część naturalnej tkanki.

Plomby kompozytowe są również bezpiecznym materiałem, a ich koszt nie jest szczególnie wygórowany. Dzięki wysokiej estetyce kompozytowych wypełnień, białe plomby są zdecydowanie chętniej wybierane przez dentystów. Po założeniu oraz utwardzeniu doskonale {zespajają|łączą| się z zębami oraz służą przez wiele lat. Ze względu na to wzrosła ich popularność i obecnie są szeroko wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych.