Rodzaje licówek dentystycznych stosowanych w stomatologii estetycznej

Licówki dentystyczne, chociaż traktujemy jako protetyczne uzupełnienia, zazwyczaj służą poprawie estetyki uśmiechu. Dzięki nim dentysta naprawia kolor i kształt zęba i maskuje niedoskonałości jak minimalne pęknięcia i plamy. Licówki dobrze spisują się też w maskowaniu pomniejszych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki dentystyczne wykonuje się głównie z trzech surowców: z kompozytu, porcelany i akrylu.

Licówki akrylowe – z reguły stosuje się przed założeniem licówki właściwej, aby osłonić oszlifowany ząb przed uszkodzeniem. Dlatego, że są one z akrylu są większe i decydowanie mniej estetyczne od pozostałych, a przy tym są zdecydowanie bardziej nietrwałe. Z tego powodu stosuje się je tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są trwalsze od akrylowych i zdecydowanie ładniejsze. Bez przeszkód dobiera się je do koloru naturalnych zębów, ale kompozytowe licówki są jednolite w barwie, przez co czasem można zauważyć, że są sztuczne. Choć są trwałe na długo i można ich używać przez lata trzeba uważnie je pielęgnować, przede wszystkim zabiegami higienizacji u dentysty, bo z biegiem lat mogą przebarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najlepszą zaletą jest to, że bardzo dobrze odzwierciedlają kolor zębów i w wyglądzie w ogóle nie różnią się od normalnych zębów. Takie licówki są też bardzo trwałe i niepodatne na przebarwienia. dlatego też pacjenci, którym przede wszystkim zależy na wysokiej estetyce uśmiechu decydują się właśnie na takie licówki dentystyczne.